do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie

Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie?

Nie istnieje coś takiego jak definitywna granica aktywności seksualnej – ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn. Stereotypem jest twierdzenie, że zaburzenia erekcji są naturalnym objawem starzenia się i są nieuchronne: nawet po 70. roku życia nie wszyscy mężczyźni mają tego typu zaburzenia. Aktywność w tej sferze naszego życia nie kończy się wraz z nadejściem określonego wieku – jesteśmy raczej skłonni stawiać ją sobie sami, poddając się stereotypowemu myśleniu, że przychodzi taki czas, kiedy te sprawy zostawia się już za sobą, nie wypada o nich mówić, ani też robić. Na takie podejście bez wątpienia ma wpływ nasza kultura i obyczajowość – z dominującym kultem młodości i traktowaniem ludzi starszych jako nieatrakcyjnych i nieaktywnych seksualnie.

Seks a starzenie się organizmu

Zastanawiając się, do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie, warto wiedzieć, że w rzeczywistości seks może dawać nam satysfakcję i przyjemność do późnej starości. Oczywiście jeśli dopasujemy jego intensywność i formę do naszych możliwości i uwarunkowań związanych z wiekiem. Kluczowa jest tu świadomość zmian związanych z przekwitaniem oraz wiedza, jak sobie z nimi radzić, by móc jak najdłużej cieszyć się sprawnością seksualną.

Mężczyźni, w ujęciu statystycznym, pozostają w pełni swojej sprawności seksualnej do 65.-70. roku życia. Jest to oczywiście rzecz względna, bardzo indywidualna, związana z kondycją każdego organizmu. Przyjmuje się jednak, że andropauza, czyli okres przejściowy między dojrzałością a starością w życiu mężczyzny, zaczyna się zazwyczaj po 50 roku życia i wiąże się ze zmianami fizycznymi, psychologicznymi i seksualnymi. Dochodzi wówczas do osłabienia czynności hormonalnej jąder, zmniejszenia stężenia testosteronu oraz intensywności wytwarzania plemników, co w konsekwencji przekłada się na spadek zainteresowania aktywnością seksualną i osłabieniem reaktywności na bodźce seksualne. Za najczęstszą przyczynę problemów z odczuwaniem przyjemności podaje się zaburzenia erekcji. Dotyczy to prawie 50% mężczyzn i ujawnia się najczęściej po 45. roku życia wraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą podczas starzenia się organizmu.

sprawność seksualna mężczyzn a wiek

Jak tryb życia wpływa na sprawność seksualną mężczyzn?

Niezależnie od samego procesu starzenia się na sprawność seksualną mężczyzn wpływ ma wiele czynników związanych z trybem życia oraz stanem zdrowia. Do najważniejszych należą:

 • sposób odżywiania się
 • zaburzenia równowagi między pracą a odpoczynkiem
 • przewlekły stres
 • przemęczenie
 • otyłość
 • zaburzenia snu
 • obniżenie poczucia własnej wartości, depresja
 • przerostu prostaty, problemy z oddawaniem moczu
 • zmiany miażdżycowe pojawiające się w naczyniach prącia spowodowane między innymi przez nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysokie stężenie cholesterolu, wysokie stężenie trójglicerydów
 • choroby serca i choroby krążenia

Warto dodać, że wspomniane wyżej czynniki związane z tempem życia, chronicznym stresem i przemęczeniem a nierzadko także używkami, mogą powodować problemy z erekcją i obniżenie libido nie tylko u panów po 50. roku życia, lecz także znacznie młodszych.

sprawność seksualna mężczyzn

Sprawność seksualna mężczyzn – jak o nią zadbać bez względu na wiek?

Nie jest łatwo przyjmować zachodzące w organizmie zmiany i pojawiające się ograniczenia, warto jednak pamiętać, że nie wykluczają one aktywności seksualnej – bez względu na wiek. Leczenie objawów rozpoczyna się od zmiany stylu życia. Zmiana myślenia i zadbanie o siebie są tu bardzo istotne, dobrze jest zapoznać się ze sposobami, dzięki którym można sobie poradzić z pojawiającymi się w życiu seksualnym trudnościami. Co wspomaga sprawność seksualną mężczyzny? Oto kilka praktycznych wskazówek, z których można skorzystać, by cieszyć się sprawnością w kontaktach intymnych i czerpać z nich radość bez względu na wiek:

 1. Pamiętaj o odpoczynku i odpowiedniej regeneracji organizmu, w tym odpowiedniej dawce zdrowego snu.
 2. Zadbaj o zbilansowaną dietę połączoną z regularną aktywnością fizyczną, zrezygnuj z używek.
 3. Korzystaj z popularnych technik relaksacyjnych, takich jak joga, masaż, czy medytacja. Mają one ogromny wpływ na poprawę samopoczucie i stan psychiczny.
 4. Nie rezygnuj z aktywnego życia płciowego – regularne kontakty intymne wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu narządów płciowych, mimo dotykających je zmian wynikających z gospodarki hormonalnej.
 5. Zadbaj o ożywienie życia seksualnego – warto przełamywać nawyki, unikać monotonii, np. zmieniać miejsce, okoliczności i rodzaj kontaktów seksualnych.
 6. Pielęgnuj dobre relacje z partnerką i dobry kontakt ze sobą: rozmawiajcie o wzajemnych potrzebach.
 7. Popatrz na seks z innej perspektywy. Czerpanie przyjemności z bliskości i intymności nie bierze się tylko ze stosunków płciowych. Całowanie, przytulanie, masaże, wspólne spędzanie czasu to sposoby umacniania więzi, które przekładają się na późniejsze zadowolenie z seksu.
 8. Sięgnij po środki na erekcję, np. lek OTC w formie tabletek DoppelSil MAX, który zawiera syldenafil pomagający przywrócić zaburzony mechanizm erekcji*.

*Charakterystyka Produktu Leczniczego DoppelSil Max. https://doppelsilmax.pl/informacje-o-stosowaniu-leku/

Przeczytaj również

Jak ożywić związek? Podgrzej atmosferę latem

Rutyna i nuda wkradają się z czasem do każdego związku. Co można zrobić, aby nawet po latach bycia razem ożywić relacje? Przeczytaj nasze wskazówki i podgrzej atmosferę w związku.

Seks po 50 – jak się nim cieszyć?

Dowiedz się, jak u kobiet i mężczyzn zmienia się seks po 50 roku życia. A także jak nadal czerpać z niego satysfakcję. Przeczytaj nasz artykuł.

Niepełny wzwód — przyczyny i leczenie

Niepełny wzwód to nie powód do wstydu, a przypadłość wymagająca rozwiązania. Poznaj najczęstsze przyczyny słabego wzwodu i wskazówki, jak sobie z nim radzić.