Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie?
Nie istnieje coś takiego jak definitywna granica aktywności seksualnej – ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn. Stereotypem jest twierdzenie, że zaburzenia erekcji są naturalnym objawem starzenia się i są nieuchronne: nawet po 70. roku życia nie wszyscy mężczyźni mają tego typu zaburzenia. Aktywność w tej sferze naszego życia nie kończy się wraz z nadejściem określonego wieku – jesteśmy raczej skłonni stawiać ją sobie sami, poddając się stereotypowemu myśleniu, że przychodzi taki czas, kiedy te sprawy zostawia się już za sobą, nie wypada o nich mówić, ani też robić. Na takie podejście bez wątpienia ma wpływ nasza kultura i obyczajowość – z dominującym kultem młodości i traktowaniem ludzi starszych jako nieatrakcyjnych i nieaktywnych seksualnie.
Seks a starzenie się organizmu
Zastanawiając się, do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie, warto wiedzieć, że w rzeczywistości seks może dawać nam satysfakcję i przyjemność do późnej starości. Oczywiście jeśli dopasujemy jego intensywność i formę do naszych możliwości i uwarunkowań związanych z wiekiem. Kluczowa jest tu świadomość zmian związanych z przekwitaniem oraz wiedza, jak sobie z nimi radzić, by móc jak najdłużej cieszyć się sprawnością seksualną.
Mężczyźni, w ujęciu statystycznym, pozostają w pełni swojej sprawności seksualnej do 65.-70. roku życia. Jest to oczywiście rzecz względna, bardzo indywidualna, związana z kondycją każdego organizmu. Przyjmuje się jednak, że andropauza, czyli okres przejściowy między dojrzałością a starością w życiu mężczyzny, zaczyna się zazwyczaj po 50 roku życia i wiąże się ze zmianami fizycznymi, psychologicznymi i seksualnymi. Dochodzi wówczas do osłabienia czynności hormonalnej jąder, zmniejszenia stężenia testosteronu oraz intensywności wytwarzania plemników, co w konsekwencji przekłada się na spadek zainteresowania aktywnością seksualną i osłabieniem reaktywności na bodźce seksualne. Za najczęstszą przyczynę problemów z odczuwaniem przyjemności podaje się zaburzenia erekcji. Dotyczy to prawie 50% mężczyzn i ujawnia się najczęściej po 45. roku życia wraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą podczas starzenia się organizmu.
Jak tryb życia wpływa na sprawność seksualną mężczyzn?
Niezależnie od samego procesu starzenia się na sprawność seksualną mężczyzn wpływ ma wiele czynników związanych z trybem życia oraz stanem zdrowia. Do najważniejszych należą:
- sposób odżywiania się
- zaburzenia równowagi między pracą a odpoczynkiem
- przewlekły stres
- przemęczenie
- otyłość
- zaburzenia snu
- obniżenie poczucia własnej wartości, depresja
- przerostu prostaty, problemy z oddawaniem moczu
- zmiany miażdżycowe pojawiające się w naczyniach prącia spowodowane między innymi przez nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysokie stężenie cholesterolu, wysokie stężenie trójglicerydów
- choroby serca i choroby krążenia
Warto dodać, że wspomniane wyżej czynniki związane z tempem życia, chronicznym stresem i przemęczeniem a nierzadko także używkami, mogą powodować problemy z erekcją i obniżenie libido nie tylko u panów po 50. roku życia, lecz także znacznie młodszych.
Sprawność seksualna mężczyzn – jak o nią zadbać bez względu na wiek?
Nie jest łatwo przyjmować zachodzące w organizmie zmiany i pojawiające się ograniczenia, warto jednak pamiętać, że nie wykluczają one aktywności seksualnej – bez względu na wiek. Leczenie objawów rozpoczyna się od zmiany stylu życia. Zmiana myślenia i zadbanie o siebie są tu bardzo istotne, dobrze jest zapoznać się ze sposobami, dzięki którym można sobie poradzić z pojawiającymi się w życiu seksualnym trudnościami. Co wspomaga sprawność seksualną mężczyzny? Oto kilka praktycznych wskazówek, z których można skorzystać, by cieszyć się sprawnością w kontaktach intymnych i czerpać z nich radość bez względu na wiek:
- Pamiętaj o odpoczynku i odpowiedniej regeneracji organizmu, w tym odpowiedniej dawce zdrowego snu.
- Zadbaj o zbilansowaną dietę połączoną z regularną aktywnością fizyczną, zrezygnuj z używek.
- Korzystaj z popularnych technik relaksacyjnych, takich jak joga, masaż, czy medytacja. Mają one ogromny wpływ na poprawę samopoczucie i stan psychiczny.
- Nie rezygnuj z aktywnego życia płciowego – regularne kontakty intymne wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu narządów płciowych, mimo dotykających je zmian wynikających z gospodarki hormonalnej.
- Zadbaj o ożywienie życia seksualnego – warto przełamywać nawyki, unikać monotonii, np. zmieniać miejsce, okoliczności i rodzaj kontaktów seksualnych.
- Pielęgnuj dobre relacje z partnerką i dobry kontakt ze sobą: rozmawiajcie o wzajemnych potrzebach.
- Popatrz na seks z innej perspektywy. Czerpanie przyjemności z bliskości i intymności nie bierze się tylko ze stosunków płciowych. Całowanie, przytulanie, masaże, wspólne spędzanie czasu to sposoby umacniania więzi, które przekładają się na późniejsze zadowolenie z seksu.
- Sięgnij po środki na erekcję, np. lek OTC w formie tabletek DoppelSil MAX, który zawiera syldenafil pomagający przywrócić zaburzony mechanizm erekcji*.
*Charakterystyka Produktu Leczniczego DoppelSil Max. https://doppelsilmax.pl/informacje-o-stosowaniu-leku/