seks po 50

Seks po 50 – jak się nim cieszyć?

Wiek to tylko liczba. Niezależnie od tego, czy jesteście pełnymi wigoru 20-latkami, ustabilizowanymi życiowo i emocjonalnie 40-latkami czy dojrzałą parą po 50. – seks może, i warto by był, ważnym i satysfakcjonującym aspektem waszych związków. Zależnie od wieku i temperamentu partnerów życie intymne będzie miało swoją dynamikę i swój koloryt, istotne jest to, by o tę sferę życia nieustająco dbać i nie poddawać się myśleniu, że pewnym wieku to już czegoś nie wypada.

Jak u kobiet i mężczyzn zmienia się seks po 50?

Kobiece przekwitanie

Około 45-50. roku życia kobiety wchodzą w okres menopauzy (zwanej także klimakterium lub przekwitaniem), kiedy dochodzi do zakończenia ich okresu rozrodczego, następują zmiany w fizjologii i psychice. Dolegliwości towarzyszące temu procesowi/okresowi wynikają ze zmian w gospodarce hormonalnej. Ich występowanie i intensywność jest kwestią indywidualną. Kobiety w okresie przekwitania najczęściej skarżą się na: wahania nastroju, stany depresyjne, zwiększoną nerwowość, problemy ze snem, utratę jędrności skóry, wzrost masy ciała, zmęczenie, nietrzymanie moczu, a w sferze seksualnej na: spadek libido, suchość pochwy oraz związany z tym ból podczas stosunku. Seksualność kobiety jest zjawiskiem złożonym, zależnym od czynników biologicznych (poziom potrzeb seksualnych, mechanizmy fizjologiczne reakcji seksualnych), psychologicznych (temperament i osobowość) i społecznych (czynniki środowiskowe, socjalne i kulturowe). Wszystkie one mają wpływ na pojawiające się zaburzenia seksualne w okresie menopauzalnym.

Męska andropauza

Mężczyźni po 50. roku życia również wchodzą w swój okres przekwitania, zwany andropauzą. To czas przejściowy w życiu mężczyzny, pomiędzy dojrzałością a starością, z charakterystycznymi objawami w sferze fizjologii, seksualności i psychiki. Pojawiają się zmiany hormonalne – obniżenie poziomu testosteronu, hormonu o istotnym znaczeniu dla aktywności seksualnej (problemy z potencją, spadek libido, zaburzenia erekcji), ale też dla równowagi układu naczyniowego, krążenia, immunologicznego czy procesów syntezy białka. Skutkami tej zmiany są krótsze orgazmy, a także potrzeba większej stymulacji, by wywołać erekcję oraz osiągnąć orgazm. Spadek poziomu testosteronu mężczyźni odczuwają jako najbardziej dotkliwy. Zmiany w sferze hormonów regulujących popęd seksualny wpływają na osiąganie i utrzymanie wzwodu, zmniejszenie libido i zmiany w wyglądzie. W związku z tym popęd seksualny, jak również zadowolenie z tej sfery życia, ulegają znacznemu obniżeniu.

problem ze wzwodem po 50-tce

Seks po 50 też może być satysfakcjonujący

Nasza aktywność  seksualna nie kończy się wraz z nadejściem określonego wieku – taka granica w tej sferze życia nie istnieje, choć dość często ją sobie stawiamy. Wynika to m.in. z przekonania, że po menopauzie i andropauzie człowiek powinien zakończyć swoje życie intymne. A przecież jesteśmy istotami seksualnymi przez całe nasze życie, a okres przekwitania nie musi prowadzić  do poważniejszych zaburzeń seksualnych u żadnej z płci. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie? Przyjemność i satysfakcję z seksu możemy czerpać nie tylko po 50. roku życia, ale do późnej starości, dopasowując jego intensywność i formę do naszych możliwości i uwarunkowań związanych z wiekiem. Po menopauzie i andropauzie potrzeby seksualne nadal są, choć z reguły słabsze niż w latach młodości. Starzenie się jest naturalnym procesem i absolutnie nie musi oznaczać rezygnacji z kontaktów intymnych. Życie intymne osób starszych nie będzie wyglądało tak samo jak w wieku młodzieńczym, ale wciąż może sprawiać radość i przynosić zadowolenie. Warto mieć świadomość charakteru i konsekwencji zmian związanych z przekwitaniem, a przede wszystkim wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, by móc jak najdłużej cieszyć się udanym życiem seksualnym. Istotne jest utrzymywanie silnej więzi emocjonalnej z partnerem/partnerką. Obopólne wsparcie, zrozumienie, przyjaźń i wzajemny szacunek pomagają przejść przez trudny etap zmian. Kiedy maleje temperament i ochota na zbliżenia, większego znaczenia nabiera bliskość, dotyk, przytulenie, delikatne pieszczoty. Mogą one być nawet ważniejsze niż sam stosunek seksualny. Aktywności seksualnej po 50 pomaga dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dużo zależy od prowadzonego stylu życia, a także nastawienia psychicznego. Akceptacja zmian związanych z ciałem, jego wyglądem i funkcjonowaniem innym niż w poprzednich fazach życia, nieuleganie presji społecznej związanej z seksem osób dojrzałych są tu bardzo istotne.  Warto dbać o dietę i aktywność fizyczną, zrezygnować z używek, pamiętać o regeneracji i odpoczynku. Zawsze przydaje się też wiedza na temat tego, jak wspomagać kompensowanie zmian związanych z wiekiem – w przypadku kobiet wiedza dotycząca stosowania lubrykantów, w przypadku mężczyzn mających problem ze wzwodem po 50-tce dotycząca leków na zaburzenia erekcji, takich jak np. tabletki DoppelSil MAX.

Przeczytaj również

Jak ożywić związek? Podgrzej atmosferę latem

Rutyna i nuda wkradają się z czasem do każdego związku. Co można zrobić, aby nawet po latach bycia razem ożywić relacje? Przeczytaj nasze wskazówki i podgrzej atmosferę w związku.

Niepełny wzwód — przyczyny i leczenie

Niepełny wzwód to nie powód do wstydu, a przypadłość wymagająca rozwiązania. Poznaj najczęstsze przyczyny słabego wzwodu i wskazówki, jak sobie z nim radzić.

Jak pomóc partnerowi, który ma problemy z erekcją?

Wsparcie partnerki w przypadku braku erekcji jest niezwykle istotne. Przeczytaj, jak możesz pomóc swojemu partnerowi mającemu zaburzenia erekcji.