Jak pomóc partnerowi, który ma problemy z erekcją?

Problemy pojawiające się w sypialni, trudności ze współżyciem, zaburzenia erekcji  – to delikatny, czy wręcz wciąż wstydliwy temat – o którym najczęściej się nie mówi. Wielu mężczyzn lęka się negatywnej reakcji, rozczarowania partnerki z powodu pojawienia się zaburzeń erekcji. Niesłusznie. Problemy z potencją to coś, co się zdarza i młodszym, i starszym mężczyznom. Mogą one mieć różnorodne i złożone przyczyny, a w związku dotykają obojga partnerów. Kobiece reakcje bywają rożne.  Od wycofania się czy udawania, że nie ma problemu, po podejrzenia partnera o zdradę czy obwinianie się o bycie niewystarczająco atrakcyjną. Warto, by panie traktowały ten problem rozsądnie, z należytym wyczuciem i zrozumieniem, a dodatkowo były skłonne wspierać mężczyznę w uporaniu się z tym problemem. Wsparcie partnerki w przypadku braku erekcji jest niezwykle istotne, gdyż podniecenie seksualne u mężczyzny często hamowane jest przez negatywne myśli w rodzaju „co ona sobie o mnie pomyśli” czy „wyjdzie na to, że jestem do niczego”. Najgorsze w takiej sytuacji jest udawanie, że nic się nie dzieje. Co zatem robić, jak reagować i jak pomóc partnerowi, który ma problem z erekcją?

Jak pomóc mężczyźnie, który ma problem z podnieceniem i erekcją?

Nie ignoruj, nie obwiniaj, nie przemilczaj

Wsparcie ze strony partnerki w przypadku problemów z erekcją zaczyna się już od dostrzeżenia problemu, zachowania spokoju i spokojnej rozmowy – bez obwiniania, wyśmiewania czy okazywania zawodu bądź złości. Szczera i życzliwa komunikacja – również, a czasem szczególnie w kwestiach życia intymnego – leży u podstaw udanego związku i może pomóc znaleźć rozwiązanie nawet najtrudniejszego problemu. Otwarta rozmowa o problemach związanych z erekcją, wzmacniające słowa dodające partnerowi pewności siebie i spokoju sprawią że, poszukanie rozwiązania problemu z pewnością będzie łatwiejsze.

Pomóż w dotarciu do przyczyn

Zdarza się że nawet po jednym niepowodzeniu w sypialni mężczyzna potrafi stwierdzić, że jest do niczego, a co dopiero, gdy problemy z potencją czy osłabiony popęd seksualny jest stanem przedłużającym się, mającym głębsze przyczyny. Na brak popędu seksualnego u mężczyzn lub osłabienie pożądania, problemy ze wzwodem, nieodczuwanie potrzeby inicjowania aktywności seksualnej wpływ mogą mieć zarówno czynniki biologiczne (np. niedobór testosteronu, problemy z tarczycą, uzależnienia, choroby przewlekłe), jak psychiczne (w tym stres, stany lękowe depresyjne, przewlekłe zmęczenie, zaburzone relacje partnerskie, zaburzenia emocjonalne). Problemy z potencją to delikatny temat, aczkolwiek poznanie przyczyn, podjęcie terapii czy zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii może skutecznie przyczynić się do ich rozwiązania. Warto uświadomić partnerowi, że kłopoty z potencją i zaburzenia erekcji to nie powód do wstydu. Nieocenione będzie tu wsparcie w podjęciu decyzji o konsultacji z lekarzem czy seksuologiem, a być może podjęciu terapii – osobistej bądź partnerskiej. Dzięki zasięgnięciu porady właściwego specjalisty i proaktywnemu podejściu można odzyskać zdrowie seksualne.

jak pomóc mężowi, który ma problemy z erekcją

Wpłyń na zmianę stylu życia

Zdrowy styl życia to bardzo ważny, lecz często pomijany aspekt udanego życia seksualnego. Warto pamiętać, że do przywrócenia satysfakcji z chwil intymnych może nie wystarczyć doraźna wizyta u specjalisty czy połknięcie tabletki. Często konieczne jest także wprowadzenie istotnych zmian w codziennych nawykach i życiowej aktywności. Niedobór snu, przewlekłe zmęczenie i stres, siedzący tryb życia mają swoje negatywne przełożenie na życie intymne. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, umiejętność regeneracji, wypoczynek i odprężenie – to bardzo ważne aspekty zdrowia psychofizycznego, witalności i energii w sferze seksualnej. Zadbanie o nie może pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń erekcji. Pary ćwiczące i dobrze odżywiające się cieszą się przyjemniejszym i trwalszym seksem. I w tej kwestii rola kobiet, bardziej  świadomych i dbających na co dzień o zdrowy styl życia, jest niezwykle ważna.

Wzmacniaj relację

Szczęśliwy, stabilny związek, silna więź emocjonalna, dobre porozumienie między partnerami to najczęściej gwarancja udanego życia intymnego. Dbałość o związek powinna wypływać od obojga partnerów, ale wciąż jednak to kobiety są bardziej skupione na aspekcie relacyjnym. Pielęgnowanie tej emocjonalnej, uczuciowej więzi będzie procentowało w różnych aspektach wspólnego życia – również w sypialni. W dobrym partnerskim związku mężczyzna będzie czuł, że może liczyć na partnerkę w sytuacji kiedy pojawią się doraźne problemy z erekcją. To ważne, bo ma wpływ na samopoczucie partnera, który nie musi się stresować i czuć presji.

Przejmij inicjatywę

W doraźnych trudnościach z osiągnięciem erekcji partnerka może wspomóc swojego partnera, przejmując inicjatywę, a także dbając o zapewnienie odpowiedniego nastroju sprzyjającego intymności. Umiejętna stymulacja stref erogennych jest jednym z najważniejszych filarów udanej erekcji i zapewnia przyjemniejsze doznania seksualne. Ważna jest gra wstępna, która ma duże znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Pieszczoty, pocałunki, seks oralny i stymulacja członka przed stosunkiem nie tylko dają mnóstwo przyjemności, ale pomagają także osiągnąć erekcję. Warto zadbać o ożywienie życia seksualnego – przełamywać nawyki, unikać monotonii, np. zmieniać miejsce, okoliczności i rodzaj kontaktów seksualnych. Nie może być też mowy o żadnej presji czy wygórowanym oczekiwaniom – w sytuacjach, kiedy podjęte działania nie przyniosą efektów, partnerka powinna zadbać o wyrozumiałe, wspierające i czułe podejście. Pokazać spojrzenie na seks z innej perspektywy. Czerpanie przyjemności z bliskości i intymności nie bierze się tylko ze stosunków płciowych. Całowanie, przytulanie, masaże, wspólne spędzanie czasu to także satysfakcjonujące sposoby wzmacniania więzi i czerpania przyjemności z bycia razem.

problemy z podnieceniem u mężczyzn

Podaj tabletkę (lub: Wstąp do apteki)

Seks to bardzo ważny aspekt w związku dwojga ludzi. Poza swoją funkcją reprodukcyjną, ma ogromne znaczenie dla budowania więzi i czerpanie przyjemności z fizycznych zbliżeń. Daje radość i spełnienie, które wpływają na inne sfery codziennego funkcjonowania. Dlatego warto o dobry seks dbać i szukać sposobów na to, by w pełni z niego czerpać. Jak pomóc mężczyźnie osiągnąć wzwód i cieszyć się seksem? Rozwiązaniem, które sprawdzi się w sytuacji zaburzenia erekcji może być sięgnięcie po leki na erekcję bez recepty, zawierające substancję czynną sildenafil np. DoppelSil MAX. Pomoże on przywrócić zaburzony mechanizm erekcji, pozwalając na utrzymanie satysfakcjonującego życia intymnego.

Przeczytaj również

Jak ożywić związek? Podgrzej atmosferę latem

Rutyna i nuda wkradają się z czasem do każdego związku. Co można zrobić, aby nawet po latach bycia razem ożywić relacje? Przeczytaj nasze wskazówki i podgrzej atmosferę w związku.

Seks po 50 – jak się nim cieszyć?

Dowiedz się, jak u kobiet i mężczyzn zmienia się seks po 50 roku życia. A także jak nadal czerpać z niego satysfakcję. Przeczytaj nasz artykuł.

Niepełny wzwód — przyczyny i leczenie

Niepełny wzwód to nie powód do wstydu, a przypadłość wymagająca rozwiązania. Poznaj najczęstsze przyczyny słabego wzwodu i wskazówki, jak sobie z nim radzić.