Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/stqzycsfej/domains/doppelsilmax.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Brak popędu seksualnego u mężczyzny. Przyczyny niskiego libido - Lek na erekcję Doppelsil MAX

niskie libido u mężczyzn

Brak popędu seksualnego u mężczyzny. Przyczyny niskiego libido

Libido, czyli nasza potencja seksualna, nie jest nieograniczona i nie jest niewyczerpana. Chęć, możliwości i aktywność w intymnej sferze życia nie jest też związana tylko z wiekiem i obniżeniem sprawności seksualnej spowodowanej starzeniem się. Spadek libido u mężczyzn może być spowodowany różnorodnymi czynnikami i pojawiać się niezależnie od tego, ile mamy lat. Często sytuacja ta powoduje dyskomfort, niepokój, a także poczucie wstydu.

Libido u mężczyzn – kiedy potencja jest

Pojęciem libido, wprowadzonym przez Zygmunta Freuda, określa się popęd seksualny człowieka, odczucie pożądania i pragnienia zaspokojenia swoich potrzeb w sferze życia intymnego. Poziom libido zależny jest od wielu czynników – biologicznych, psychicznych, emocjonalnych, zdrowotnych czy społecznych. Nieco inne elementy wpływają także na pobudzenie seksualne u kobiet i mężczyzn.

Powszechnie uważa się, że u mężczyzn libido jest silniejsze czy też bardziej „widoczne”. Szybciej i łatwiej reagują oni na zewnętrzne bodźce, które powodują seksualne pobudzenie. W wielu kulturach zakorzeniło się przekonanie, że ta ciągła i natychmiastowa gotowość do współżycia seksualnego to cecha charakteryzująca prawdziwego mężczyznę. I jest to niestety stereotyp, który może być powodem wspomnianego dyskomfortu, złości czy wstydu w sytuacjach, kiedy libido się obniża, a mężczyzna nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania.

Libido u mężczyzn – kiedy potencji nie ma

Spadek libido to, innymi słowy, zmniejszenie popędu seksualnego, potocznie słyszy się często, że to brak ochoty na seks. Poziom libido to kwestia bardzo indywidualna, trudno tu odnosić się do ściśle określonych norm. By mówić o jego obniżeniu, warto wziąć pod uwagę następujące kryteria: trwały lub nawracający brak zainteresowania współżyciem seksualnym i/lub masturbacją; brak fantazji/myśli o tematyce erotycznej; dyskomfort psychiczny wynikający ze zdiagnozowania wymienionych objawów.

Problemy z libido u mężczyzn mogą być przejściowe – ich przyczynę stanowi wówczas najczęściej czynnik psychiczny. Natomiast długotrwały spadek libido może być spowodowany różnorakimi czynnikami.

brak popędu seksualnego u mężczyzn

Przyczyny niskiego libido u mężczyzn

Seksuolodzy wskazują na szereg przyczyn spadku libido u mężczyzn. Niektóre z nich wynikają z naturalnych procesów fizjologicznych – starzenia się, obniżenia poziomu testosteronu, przekwitania. Często przyczyną problemów w sypialni są zaburzenia natury psychicznej, a także czynniki związane z trybem życia, przemęczeniem i długotrwałym stresem, chorobami i przyjmowanymi lekami.

  1. Problemy natury psychicznej – zaburzenia, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania życiem seksualnym to najczęściej: depresja, przewlekły stres, niska samoocena, nieprzyjemne czy traumatyczne doświadczenia seksualne w przeszłości nie pozostają bez wpływu na jakość życia intymnego.
  2. Problemy w związku: brak bliskości lub zaufania, negatywne nastawienie do seksu, monotonia lub brak bliskości, niewierność, nierozwiązane konflikty, nieśmiałość w wyrażaniu potrzeb seksualnych mogą mieć wpływ na chęć i gotowość do kontaktów intymnych.
  3. Choroby lub uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych, powodujące dyskomfort podczas współżycia.
  4. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca, choroby układu kostno-stawowego, zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne, otyłość i nadwaga), anemia wpływają często na problemy z potencją.
  5. Przyjmowanie leków – różnego rodzaju leki, na przykład normujące ciśnienie, antydepresyjne czy leki psychotropowe mogą powodować spadek popędu seksualnego.
  6. Używki – nadmierne spożywanie wyrobów alkoholowych, narkotyków, jak również palenie tytoniu mają negatywny wpływ na potencję. O ile alkohol w niewielkich dawkach często powoduje ośmielenie i pobudzenie libido, o tyle częste picie dużych ilości alkoholu prowadzi do obniżenia stężenia testosteronu odpowiedzialnego za popęd seksualny. Palenie tytoniu kurczy naczynia krwionośne w całym organizmie, również w obrębie narządów płciowych, co zmniejsza w nich przepływ krwi i może utrudniać współżycie.
  7. Gospodarka hormonalna – niski poziom testosteronu obniża libido. Poziom tego hormonu wyraźnie spada w okolicach andropauzy, dlatego z wiekiem spada natężenie aktywności seksualnej.
  8. Tryb życia – ma przełożenie na nasze zdrowie i samopoczucie, w tym także na życie intymne i potencję. Przeciążenie pracą, przewlekły stres, brak dbałości o dietę często odbija się na brak ochoty na seks i zaniedbania w tej sferze życia.

 

Jak pobudzić popęd seksualny u mężczyzn?

zmniejszony popyt seksualny u mężczyzn

Zaburzenia sfery płciowej mogą przekładać się na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Jeśli problemy utrzymują się przez dłuższy czas, mogą prowadzić do niezadowolenia z własnego życia, problemów w związku, frustracji, a nawet do depresji. Obniżone libido u mężczyzn może mieć różne przyczyny i żadnej z nich nie należy lekceważyć. Warto też szukać sposobu, by temu zaradzić i podjąć odpowiednie kroki, by odzyskać ochotę na seks. Ważny krok to refleksja nad prowadzonym trybem życia i wyeliminowanie bądź zadbanie o takie sfery, jak dieta, sen, aktywność fizyczna, niwelowanie stresu. Dobrze jest zrobić odpowiednie badania, zdiagnozować ewentualne choroby czy zaburzenia natury tak fizycznej, jak i psychicznej i zwrócić się po pomoc do specjalistów. Pomocne może okazać się stosowanie naturalnych afrodyzjaków czy terapii hormonalnej. Jeżeli obniżonej potencji towarzyszą problemy z erekcją, to skutecznym sposobem może okazać się przyjmowanie leków na erekcję dostępnych bez recepty, które zawierają syldenafil pomagający przywrócić zaburzony mechanizm erekcji.

Szukasz więcej informacji na ten temat? Przeczytaj również nasz artykuł o tym co to jest syldenafil oraz jak działa.

 

Bibliografia:

Zbigniew Lew-Starowicz, O mężczyźnie, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2012

Zbigniew Lew-Starowicz, Alicja Długołęcka, Edukacja seksualna, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa, 2006

Michael Prang, Sekrety zdrowia mężczyzny, Bellona, Warszawa 2004

dr n. med. Wojciech Cichoń, dr n. med. Bartosz Grabski, Zaburzenia pożądania u mężczyzn, Medycyna praktyczna dla pacjentów Zaburzenia pożądania u mężczyzn | Seksuologia – mp.pl [dostęp: 22.05.2023]

Przeczytaj również

Jak ożywić związek? Podgrzej atmosferę latem

Rutyna i nuda wkradają się z czasem do każdego związku. Co można zrobić, aby nawet po latach bycia razem ożywić relacje? Przeczytaj nasze wskazówki i podgrzej atmosferę w związku.

Seks po 50 – jak się nim cieszyć?

Dowiedz się, jak u kobiet i mężczyzn zmienia się seks po 50 roku życia. A także jak nadal czerpać z niego satysfakcję. Przeczytaj nasz artykuł.

Niepełny wzwód — przyczyny i leczenie

Niepełny wzwód to nie powód do wstydu, a przypadłość wymagająca rozwiązania. Poznaj najczęstsze przyczyny słabego wzwodu i wskazówki, jak sobie z nim radzić.