podniecenie u mężczyzn

Podniecenie – co to jest i co je powoduje?

Podniecenie jest stanem silnego pobudzenia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, zazwyczaj wywoływanym przez odczucia seksualne. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie dokładnie mechanizmy za nie odpowiadają, a także jaki przebieg ma podniecenie u mężczyzn. Sprawdźmy to!

Co to jest podniecenie?

Podniecenie jest stanem pozwalającym na odbycie stosunku płciowego albo też uzyskanie seksualnego spełnienia w inny sposób. Doprowadza ono do licznych zmian, w tym wpływa na to, jak funkcjonuje organizm i to na różnych poziomach, nie tylko hormonalnym, ale także naczyniowym oraz neurologicznym.

Do jego powstania doprowadzają określone bodźce, głównie zmysłowe, takie jak widok, dotyk oraz zapach. Podniecenie mogą wzmagać jednak również fantazje i wspomnienia o erotycznym zabarwieniu. Jest to jednak w pewnym stopniu kwestia indywidualna.

Przebieg podniecenia u mężczyzn oraz jego objawy

Seksualne podniecenie – jak wspomnieliśmy wcześniej – wzmaga wiele różnych procesów. Jednym z najistotniejszych jest jednak wzwód polegających na wypełnieniu prącia krwią. Pojawia się więc erekcja, dzięki której możliwe jest odbycie stosunku seksualnego i/lub masturbacja. Najwyższym poziomem podniecenia jest natomiast orgazm powiązany z wytryskiem.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że pomimo podniecenia mężczyzna może mieć problem z osiągnięciem oraz utrzymaniem wzwodu. Będzie to skutkowało niemożnością albo przystąpienia do stosunku, albo też jego dokończenia. Jeśli problem pojawia się często, należy skorzystać z pomocy lekarza, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i zleci badania. Wsparciem mogą być także leki na potencję bez recepty, a mężczyzna nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich przyjmowania.

podniecenie co to

Co podnieca mężczyzn?

Co podnieca mężczyzn? To bardzo częste pytanie zadawane zwłaszcza przez kobiety. Warto pamiętać, że seks zaczyna się w głowie. U mężczyzn szczególnie silnie działają więc zwłaszcza bodźce wzrokowe. Podniecenie wzmaga też w oczywisty sposób dotyk, w tym m.in. pobudzanie stref erogennych. Dotyczy to jednak również innych miejsc szczególnie wrażliwych, w tym szyi, karku, a u niektórych panów nawet płatków uszu. Przy tym trzeba pamiętać, że to, co podnieca mężczyzn jest też w dużym stopniu kwestią indywidualną. Warto próbować więc różnych metod i wprowadzać nowe, podniecające elementy.

Kiedy mężczyzna może mieć problemy z podnieceniem?

Brak podniecenia nie jest jednak tym samym, co brak erekcji. Ten pierwszy stanowi bowiem brak seksualnych fantazji oraz niedążenie do aktywności seksualnej. Co do tego doprowadza?

Często są to zaburzenia hormonalne spowodowane np. niskim poziomem testosteronu. Odpowiadać może z to również wiele chorób. Najczęściej jest to cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także nowotwory. Zdarza się też, że do problemów doprowadza uzależnienie od pornografii lub nawet… nadmiar seksu. Brak podniecenia czasem wynika też po prostu z nudy dotychczasowego życia seksualnego. Warto dbać więc o to, aby atmosfera pomiędzy partnerami była cały czas podgrzewana, a zbliżenia nie stały się nazbyt monotonne.

Z naszego bloga dowiesz się więcej o tym, z czego wynika spadek libido u mężczyzn oraz w jaki sposób można sobie z tym radzić.

Podniecenie to niezbędny czynnik udanego seksu. Jak widać wpływa na nie wiele różnych elementów, a dzięki ich poznaniu, można sprawić, że będzie ono towarzyszyć częściej, oczywiście jeśli na tym nam zależy. Można też lepiej komunikować swoje potrzeby bliskiej osobie po to, aby czerpać większą satysfakcję z życia seksualnego.

Przeczytaj również

Jak ożywić związek? Podgrzej atmosferę latem

Rutyna i nuda wkradają się z czasem do każdego związku. Co można zrobić, aby nawet po latach bycia razem ożywić relacje? Przeczytaj nasze wskazówki i podgrzej atmosferę w związku.

Seks po 50 – jak się nim cieszyć?

Dowiedz się, jak u kobiet i mężczyzn zmienia się seks po 50 roku życia. A także jak nadal czerpać z niego satysfakcję. Przeczytaj nasz artykuł.

Niepełny wzwód — przyczyny i leczenie

Niepełny wzwód to nie powód do wstydu, a przypadłość wymagająca rozwiązania. Poznaj najczęstsze przyczyny słabego wzwodu i wskazówki, jak sobie z nim radzić.